3.9.2010, Autor: spirit
Stále více lidí volá po zavedení videa ve fotbale. V anketě na sport.cz se kladně vyjádřilo 97% z 45281 odpovídajících. Dobrý důvod proto mají především Angličané, které rozhodčí „okradli“ o vyrovnávací gól v zápase s Německem. Bůh ví, jak by se zápas vyvíjel, kdyby o poločase byl stav 2:2. Ten gól totiž viděl každý, miliony diváků po celém světě, tisíce diváků na stadionu. Jen trojce rozhodčích ne. Záznam jejich omyl odhalil hned. Bylo by ale video ku prospěchu fotbalu?
Po předchozím odstavci zcela nepochybně, zamezilo by se tak sporným „gólům nególům“ jako v případně Afrického šampionátu, v zápase stejných soupeřů v roce 1966, nebo třeba gól Luise Garcíi v zápase Ligy mistrů mezi Liverpoolem a Chelsea z roku 2005. Zatímco v Africe byl gól zcela jasný, ve zbylých dvou příkladech byl gól uznán, ačkoliv dodnes nikdo s určitostí nemůže říct, zda to tak skutečně bylo. Tato fakta jsou tedy jednoznačně pro zavedení videa. Další nesporný fakt je i rychlost, v případě dosažení sporného gólu se dá takřka okamžitě najít záznam kamery a rozhodnout, zda míč přešel celým objemem za čáru či nikoliv. Hra by se tedy vyloženě nekouskovala a hlavně v zápase takových gólů určitě nepadne víc než jeden.
FIFA zatím ale chce spoléhat na lidský faktor a tak místo strojově přesných kamer a videorozhodčích přišli na řadu brankový rozhodčí. Upřímně, jejich přínos zatím nevidím, protože i přesto, že mají k některým situacím blíž, než pomezní i než hlavní rozhodčí, často dochází k otáčení autů a rohů. Jsou tedy opravdu nutní? Nebo jen mají tak nízké pravomoci či morální kredit, že prostě nemůžou nebo nechtějí do hry zasáhnou a opravit verdikt rozhodčího? V tomto případě tedy platí člověk versus technika 0:1.
Další využití videa pak někteří vidí i v odhalení chybně odmávaných, nebo naopak neodmávaných ofsajdů. Opět by nedocházelo k situacím, kdy byl gól dosažen za hranicí pravidel, jako jeden příklad za všechny poslouží gól Miroslava Kloseho v utkání Ligy mistrů proti Fiorentině, kdy hlavou dorážel míč do odkryté branky snad z metrového ofsajdu. Nebo gól Tevéze na MS v JAR proti Mexiku. Znovu to viděl každý jen rozhodčí ne a dost možná i tyto góly stály týmy fialek a Mexika postup. Opět by nebyl problém s podobnými situacemi co se týče rychlosti, avšak hra by se tím kouskovala neustále. Každý zápas stojí některý hráč v ofsajdu a častokrát je tato situace řešena špatně, i přestože FIFA nabádá pomezní krajní ofsajdy pouštět. Ale žádat video po každém ofsajdu je podle mě hloupost. Za zápas je totiž ofsajd máván na každé straně třeba 10, bohužel jsem nenašel statistiky některých zápasů, takže nemohu přidat i konkrétní čísla. Zastavovat hru kvůli každému ofsajdu prostě nejde. Jak by to vypadalo? Hráč by dostal přihrávku a musel by čekat na požehnání kamer? Nebo by běžel 50 metrů sprint, zakončil, gól by oslavil a pak by čekal, jestli platí? A co pomezní rozhodčí? Ti by přestali existovat, protože by byli zcela zbyteční. Nebo by se mohli soustředit jen na auty. Člověk versus technika 1:1.
A konečně otázka zavedení videa kvůli nafilmovaným pádům, zejména pak v pokutovém území. I zde jsem proti, rozhodčí by měl být na hřišti pánem a vědět, zda hráč pád nafilmoval, nebo zda byl skutečně faulován. Ano, snad v každém zápase je sporný moment ve vápně, ale kopat v každém zápase 2 penalty na každé straně by změnilo celý tento krásný sport.
Takže i zde jsem proti zavedení videa. Konečný výsledek tedy je: Člověk proti technice 2:1. Ať video rozhoduje jen o gólech, ale neřídí celou hru.
spirit
(foto: sparta.cz)
Na e-Spartě byla zavedená nová forma registrace do diskuse. Co si o této změně myslíte?
Celkem hlasovalo:
17070 lidí.