23.3.2011, Autor: dominik27
Jan Koller se narodil 30. března 1973 v Praze, nikoliv ve Smetanově Lhotě, jak je mylně uváděno. Do svých šesti let bydlel s rodinou v Praze ve Vodičkově ulici. Poté se rodina přestěhovala do Smetanovy Lhoty, kde budoucí český rekordman v počtu reprezentačních gólů započal své první fotbalové krůčky. Od dětství fandil Bohemians, do velkého fotbalu však nahlédl v dresu Sparty.
Ve dvaceti letech hrál tento vyučený automechanik pouze divizi. Zlom nastal s příchodem do Prahy. Leopold Surga, bývalý ředitel České národní banky, tehdy jezdil na víkendy do Smetanovy Lhoty. Jednou vzal čtyři místní kluky na brigádu do banky v Praze. Tam se Jan potkal s dřívějším sparťanským funkcionářem (jméno v biografii není uvedeno), který mu nabídl možnost trénovat se sparťanskou rezervou. Od dubna 1994 tak začal trénovat v Uhříněvsi s juniorkou nejúspěšnějšího českého klubu.
„No a v zimě jsme hráli přípravné utkání proti áčku, které mi vyšlo. Trenér Sundermann mi hned po něm oznámil, abych druhý den přišel na trénink hlavního týmu.“ říká hráč v knize „Jan Koller“ od Davida Švába. Za Spartu hrál v letech 1994 až 1996. Podíval se do reprezentace jednadvacetiletých a od spoluhráčů získal známou přezdívku „Dino.“ Nakonec však roku 1996 odchází do Belgie jako nepotřebný, součástí přestupu tehdy známějších hráčů – Václava Budky a Romana Vonáška.
Další část příběhu už snad netřeba připomínat. Kdo chce znát co nejvíc zajímavostí z kariéry Jana Kollera, jistě si přijde na své v knize Davida Švába s názvem „Jan Koller.“
Necid, Kozák nebo Pekhart?
Pravděpodobně se jedná o tři nejvážnější kandidáty na pozici uvolněnou po Janu Kollerovi. Všichni tři se narodili v roce 1989. Prvně jmenovaný hájí barvy moskevského CSKA, druhý oslňuje Itálii v dresu římského Lazia, Tomáš Pekhart momentálně nastupuje v barvách pražské Sparty, podobně jako dříve Koller. Momentálně se jeví jako velmi pravděpodobný přestup - v současnosti nejlepšího ligového střelce - Tomáše Pekharta do Norimberku, v jehož dresu také krátce působil Jan Koller na jaře 2008.
Libor Kozák pochází z Brumovic u Opavy. Tomáš Necid se stejně jako Jan Koller narodil v Praze. Tomáš Pekhart začínal s fotbalem v Sušici, necelých 50 km vzdušnou čarou od Smetanovy Lhoty, ve které našel svůj první klub Jan Koller.
Číslo 89
Když Jan Koller přestoupil do ruské Samary, jeho oblíbená devítka byla obsazená a tak zvolil neobvyklé číslo 89. Stejné číslo si vybral i Tomáš Necid v CSKA Moskva, v jehož případě by mělo vyjadřivat rok narození, stejný jako Kozákův a Pekhartův.
Tomáš Pekhart. Vystřílí Spartě titul?
Zatímco Jan Koller v tichosti přicházel do Sparty a stejně tak ji i opouštěl, Tomáš Pekhart přišel jako známý talent českého fotbalu a v létě s největší pravděpodobností odejde za vysokou částku do zahraničí. Ve věku, kdy legendární „Dino“ hrával pouze divizi a počítal s povoláním automechanika, měl Tomáš Pekhart za sebou už angažmá v anglickém Tottenhamu a coby nejmladší hráč týmu i stříbrné vystoupení české dvacítky na mistrovství v Kanadě.
Nyní před ním stojí nelehké úkoly.
Stane se nejlepším ligovým střelcem této sezony?
Vystřílí Spartě titul i přes pětibodový náskok Plzně?
Prosadí se po přestupu do zahraničí v novém klubu?
Přesvědčí Michala Bílka, že patří do národního týmu?
(pro koláž použita fotografie ze Sparta.cz a video z youtube.com)
ČNB má guvernéry! Ale to je detail. Jinak to o Kollerovi je zajímavý
Mělo by to být opsané přímo z té knihy, každopádně se za chybu omlouvám
Teda Ouki, nechci rejpat, ale myslím, že jako student VŠE bys mohl znát jména porevolučních guvernérů ČNB. Zvlášť když se jedná o tak ”sáhodlouhý seznam”. Takže samotný ”guvernér Surga” v devadesátých letech by měl vyvolat větší údiv...
Jistý Leopold Surga skutečně byl ředitelem, který měl na starosti stahování mincí a bankovek z oběhu, nebo něco takového. Je to tak i v té knížce (”tehdejší ředitel ČNB, který měl na starosti...”) a i jsem to tak vygooglil.
Na e-Spartě byla zavedená nová forma registrace do diskuse. Co si o této změně myslíte?
Celkem hlasovalo:
17553 lidí.