27.10.2016, Autor: SuperFrankie
Největším pokladem Sparty, ačkoliv to může znít jako klišé a nadutost od řadového fanouška, nejsou hráči, ale její fanoušci. Jakýkoliv fotbalový příznivec je pro svůj klub takřka doživotní zárukou příjmů. Člověk může za svůj život změnit mnoho názorů a tím pádem i třeba podporovanou politickou stranu, ale jen málokdo v průběhu svého života změní oblíbený fotbalový klub. Právě fanoušek je ten, komu by se měl jakýkoliv fotbalový klub na světě snažit prodat co nejlépe a co nejvíc svůj produkt. Bohužel v případě Sparty tomu tak není.
Kromě přestupů asi každého sparťana zajímá ještě jedna věc. Současný zdravotní stav kádru. Majitel Sparty při přestupech Kadlece a Rosického jasně deklaroval, že hodlá ze Sparty vybudovat velkoklub středoevropského řádu, který nebude mít doma konkurenci, a v pohárech s ním budou muset soupeři počítat. V podstatě takové české Dinamo Záhřeb. Jenže v posledních týdnech, měsících a letech bohužel nevypadá Sparta jako velkoklub ani na hřišti, ani před vlastními fanoušky. Sparta o svých přestupových aktivitách informuje novináře a tím pádem i své vlastní fanoušky velice skoupě.
Dobře to bylo vidět na případu odchodu Jakuba Brabce, který za Spartu pořádně nenastoupil od obdržení červené karty při odvetném zápasu v Bukurešti a dnes již bývalý trenér Ščasný ho nasadil až jako poslední zoufalou snahu o posílení ofenzívy proti dánskému Sonderjyske, což znamená zhruba měsíc poté.
Trenér Ščasný toho bezpodmínečně využil a absenci zdůvodnil tím, že se jedná o Brabcově odchodu do Anderlechtu. Na tom by vlastně nebylo nic divného, kdyby o tom široká fanouškovská základna, novináři a vlastně nikdo nic nevěděl. Podobné spekulace se sice objevily na začátku července, ale od té doby jsme z médií nic nezjistili, až do pozápasové tiskové konference.
Na druhou stranu je pravda, že to celkem koresponduje s tím, že v momentě, kdy se někdo rozhodne vyjednávat o přestupu se Spartou, tak je to proces složitý, občas takřka nemožný a častokrát z přestupu sejde. Naprosto rozumím tomu, že v případě jednání, kde se hraje o řádově desítky milionů korun, je diskrétnost a pouštění informací veřejnosti v co nejmenší míře na místě, ale přece není normální, aby český fanoušek byl lépe informovaný o rekordním přestupu Paula Pogby do Manchesteru United než o přestupu jednoho z klíčových hráčů klubu, na jehož zápasy chodí téměř každý týden.
To totiž nezavání snahou o dodržení obchodní etiky, ale spíše pocitem, že fanoušek vlastně nic vědět nemusí a je hlavní, když v sobotu přijde na fotbal, zafandí, koupí si ve fanshopu dres a odejde spokojený domů. Pokud se Sparta hodlá chovat jako velkoklub, dal bych jí za příklad v tomto ohledu třeba italský AC Milán, který na svých oficiálních stránkách (!) letos v létě informoval o tom, že obdržel nabídku londýnské Chelsea za stopera A. Romangoliho a rozhodl se ji nakonec odmítnout. Na Letné věc naprosto neslýchaná a nevídaná.
Druhou záležitostí, o které jsou fanoušci informování, snad ještě hůře než o přestupech, jsou zranění v kádru. Ještě v živé paměti si vybavuji mlžení kolem zdravotního stavu v té době klíčového stopera Maria Holka v průběhu jarní části sezóny 2012/13, jehož zranění na začátku dubna podle mnohých stálo Spartu titul. Sezóna končila až na začátku června, av šak novináři a skrze ně fans, pokud si dobře vzpomínám, nebyli vlastně v průběhu dvou měsíců vůbec informováni o tom, co s Holkem je, kdy bude opětovně připraven do zápasu, nikdo nevěděl nic.
Tuto sezónu však sparťanské vedení informační embargo ještě vyšperkovalo. Kupříkladu o zranění Marka Matějovkého, který byl v té době ještě stále hráčem Sparty, se fanouškovská obec dozvěděla až teprve z hráčova Instagramu. O absenci Lukáše Váchy až do konce podzimu jsme se dozvěděli až z novin, ne díky informacím přímo z klubu. Ale snad nejhorším příkladem za všechny je nakládání s informacemi o zdravotním stavu Tomáše Rosického.
V případě jeho absence v nedávném derby je to snad pochopitelné i kvůli tomu, že lékaři jeho nenasazení doporučili až necelých 24 hodin před výkopem, ale s jeho zařazením do základní sestavy na hřišti Zlína počítal snad každý. V podobném duchu se vyjádřil i trenér Ščasný, avšak realita byla nakonec jiná.
Dobrá, řeknete si, může to být součást taktiky, kdy se třeba soupeř celý týden v tréninku zaměří na uhlídání Tomáše Rosického a on pak nenastoupí, ale pokud se Sparta skutečně chce chovat jako velkoklub, proč o zdravotním stavu kádru neinformuje na svých oficiálních stránkách, jako třeba Arsenal, kde si může každý příznivec najít, kdo z hráčů nebude k dispozici pro další zápas, jaký je jeho zdravotní problém a jak se o jeho zdravotním stavu naposledy vyjádřil manažer Wenger? Zvláštní to je speciálně vzhledem k faktu, že Arsenal je klub, který je zraněnými různého rázu u svých klíčových hráčů sužován daleko častěji než Sparta, ale informacemi o nich nešetří, ba naopak se snaží své fanoušky informovat co nejlépe.
Od Rosického comebacku v rudém dresu proti Mladé Boleslavi uběhl už více než měsíc a půl a od té doby se malý Mozart na hřišti neobjevil ani na minutu. Od té doby také Sparta, ani hráč sám, nedali veřejnosti k dispozici jakékoliv indicie k tomu, s jakým zraněním se tentokrát potýká, kdy je možný jeho případný návrat na hřiště, vlastně se nestalo vůbec nic. Spíš to vypadá, že Tomáš Rosický se z ničeho nic propadl do země a zmizel do té doby, než bude natolik zdravý, aby mohl hrát. Není přece normální, aby odborná i laická veřejnost neměly více než měsíc žádné bližší informace ohledně stavu největší hvězdy ligy, kterou Rosický i přes své zdravotní lapálie bez pochyby je, navrátivší se domů po více než deseti letech. To není politika, kterou by měl jakýkoliv klub razit vůči vlastním fanouškům.
moc hezky napsaný článek......
můj názor je, že se vedení řídí heslem - čím míň se toho ví, tím míň nás můžou kritizovat - a proto radši nezveřejňují nic!
Na e-Spartě byla zavedená nová forma registrace do diskuse. Co si o této změně myslíte?
Celkem hlasovalo:
17191 lidí.