13.11.2014, Autor: Skleepy
Českou republiku trápí nízká návštěvnost fotbalových utkání. To, že stadiony zejí prázdnotou je dlouhodobý problém, který má mnoho příčin. Nízká úroveň týmů, drahé vstupné či jiné aktivity v době zápasu - to jsou nejčastější "výmluvy", které fanoušci používají. Dalším faktorem je dle mého názoru i fakt, že prakticky každé fotbalové utkání je možné sledovat z pohodlí domova, ať už u televize nebo na internetu. Ovšem čím dál častěji se vyskytuje důvod, že fanoušci - hlavně tedy rodiny s dětmi - se na fotbale jednoduše bojí.
Známe to všichni. Jeden hrdina ukrytý v davu, často posilněn alkoholickými nápoji, nebere zřetel na ostatní a svým konáním omezuje a ohrožuje ostatní. Může to být relativně nevinná věc jako hození kelímku s pivem. Poněkud horší varianta je, že si pronese na stadion zakázanou pyrotechniku, kterou následně kolem sebe vesele rozhazuje. Pokud je to jen nějaká světlice nebo dýmovnice, tak vám maximálně trochu znečistí ovzduší a otráví zápas. Pokud se jedná o dělobuch, tak vám hrozí ovšem i reálná újma na zdraví.
Největším stupněm nevhodného chování na stadionech jsou ale potyčky, bitky, někdy až války mezi chuligány. To už není o hloupém jedinci, ale o celých skupinách "fanoušků". Naposledy například v ostře sledovaném utkání, kdy se střetli Slovan Bratislava a pražská Sparta. Tam došlo k nechutné události, kdy slušní fanoušci byli nuceni prchat z tribuny na hrací plochu, aby se vyhnuli střetu s "rowdies" obou týmů.
Tohle všechno jsou nešťastná, avšak pravdivá fakta. Je to ale opravdu důvod, proč nechodit na fotbal?
Je potřeba si uvědomit několik věcí. Již zmíněný zápas mezi Slovanem a Spartou je naprostý extrém, ke kterému dochází málokdy. Tito dva soupeři jsou dlouholetými rivaly, a co se chování fanoušků týká, zápas byl považován za rizikový už s předstihem. Mizerně zabezpečený stadion, který jen díky výjimce mohl být použit pro zápas Evropské ligy, neexistující pořadatelská služba - to jsou hlavní příčiny, proč k tomu incidentu vůbec došlo. Je to prostě výjimka potvrzující pravidlo.
Na drtivé většině utkání totiž žádné reálné riziko vůbec nehrozí. Stadiony v české lize jsou lépe chráněny, ať už pořadateli nebo policií. Navíc řada z nich obsahuje tzv. rodinné tribuny, které jsou speciálně určeny pro rodiče se svými ratolestmi. Věřte mi, že tam žádného chuligána nepotkáte. Vadí vám kouř z cigaret? Existují bezcigaretové sektory, slávistický stadion Eden je dokonce kompletně nekuřácký.
Samozřejmě nejzákladnější rada, pokud se na fotbale bojíte, je: nekupujte si lístky do kotle. Přeci jen tam lze očekávat největší koncentraci "hlupců" a chuligánů. Na druhou stranu i tam vám hrozí nebezpečí jen výjimečně a minimálně, znám spoustu lidí, co chodí do kotle slušně fandit spoustu let a nikdy se jim nic nestalo.
Můj názor de facto potvrzuje ani ne týden starý odvetný zápas Sparty a Slovanu, který se tentokráte uskutečnil v Praze na Letné. Nestalo se tam totiž vůbec nic, ani jediný "čmoudík", ani jediná facka, nic.
Já osobně chodím na fotbal už dlouhá léta a kromě jedné pivní sprchy, která přiletěla z tribuny nade mnou, se mi nikdy nic nestalo, ani jsem se nikdy necítil v ohrožení. Choďte na fotbal, choďte podporovat svůj oblíbený klub beze strachu. Když se budete chovat slušně, tak se lidé budou chovat slušně k vám.
Osobně bych neviděl problém v ohrožení ”normálních” diváků s dětmi, ale spíš vulgární pokřiky na soupeře, sudího nebo i povzbuzování vlastních.
(Představ si maminku, které přijde manžílek se synem domů a syn si prozpěvuje Slovan skur.. Bratislava, tak maminka už příště dítě na fotbal nepustí).
U jednotlivců je to o tom, jestli dá přednost atmosféře nebo pohodě při televizi.
Na e-Spartě byla zavedená nová forma registrace do diskuse. Co si o této změně myslíte?
Celkem hlasovalo:
16967 lidí.