29.8.2010, Autor: majtin
Zaprvé FOTBAL NENÍ ATLETIKA. I když bez dobré fyzičky a běhání to taky jaksi moc nejde, že. A za druhé, jak ví každé malé dítě, statistika nuda je, ale má cenné údaje.
Jen tak jsem si projížděl stránky UEFY se statistikami a zjistil jsem, že nejvíce toho z hráčů Sparty v Žilině odběhal mladík Krejčí (12994m). Fíha. Druhý nejlepší sběrač kilometrů byl-klobouk dolů-kulhající Kucka (12476m), třetí "na krok lechtivý" Vachoušek (11976m). Celkem Sparta naběhala 122km, Žilina 120km (její nejlepší "atlet" Bello 12349m). Tak mě zajímalo, jak to vypadalo v ostatních zápasech, které ze sestřihů vypadali dost atraktivně. Ale prošel jsem všechny zápasy play-off (první zápasy i odvety), a ejhle, nikdo se Spartě ani nepřiblížil! Kromě Žiliny, ale už jsem pochopil, proč se mi zdálo, že její hráči po závěrečném hvizdu nemají moc sil na slavení postupu. Nepřekvapilo mě ani, že první zápas na Letné (obě mužstva téměř shodně 117km) patřil také v této kategorii do špičky.
A jak už titulek napovídá, ani Krejčímu se žádný hráč play-off LM nevyrovnal. Je možné, že by ho „přeběhal“ Libor Sionko, který měl v 6O. min. kdy střídal, nastřádáno 8,86km (při střídání prý měl sil dost a kdyby takto vydržel 90 min. znamenalo by to 13,3km). A to chyběl „dělník“ Kamil Vacek, který má vždy nejlepší fyzické testy. Pro názornost nejlepší polykači kilometrů:1. Krejčí-12994m,2. Dany (Petrohrad) 12748m…5. Kucka (první zápas) 12526m; dále třeba útočící i bránící Pospěch (Kodaň-Rosenborg) zvládl 10942m, Fabregas (ARS-Barcelona, LM2010) 12250m, Xavi (ARS-BAR) 12360m.
Co se z toho dá vyvodit za závěry? Že se nedá říct, že hráči v druhém zápase nemakali a že první zápas odchodili. Že je hloupost, když někdo tvrdí, že hráči neběhají. Běhají a dokonce hodně, což platilo i pro domácí zápas. Otázka je, JAK ÚČELNĚ. A tady asi bude problém. Nebo problémem je třeba když většina sprintů musí být dozadu, po ztrátě míče, a na vlastní půlce.
Všiml jsem si, že Sparta hodně soupeřů prostě uběhala. Třeba Lech Poznaň se posledních dvacet minut na Letné jen ploužil. O žilinském zápase už jsem psal. Teď vzpomínám na Bosákův výrok, že „Žilina fotbal hraje a Sparta ho pracuje“. Ono to částečně bylo způsobené i tím, že Žilina čekala na rychlé protiútoky, což jde vždy snáze a vypadá elegantněji, ale trocha pravdy na tom výroku bude.
Napadlo mě, jestli ten docela velký počet zranění (u Kušníra a Vacka stěží) a „syndrom vyhaslých očí“ nemůže pramenit právě v upracovaném stylu. Z toho mnohými trenéry (Chovanec, Griga, Bílek) opakovaného:“K úspěchu vede jen tvrdá práce. Je potřeba makat, jsme ve Spartě.“ Ano, nic proti tomu, ale nic se nemá přehánět a k fotbalu patří i druhá strana mince-lehkost, uvolněnost, hravost. To, je to, co diváka, krom gólů a šancí, nadchne nejvíc.
Další důležitou otázkou je, kolik procent z té dávky kilometrů, uběhnou hráči VYSOKOU RYCHLOSTÍ (nabíhání, uvolňování, vracení se při rychlých kontrech soupeře…), což z těchto čísel nelze vyčíst. Dovolím si tvrdit, že problém rozhodně nebude minimálně u posledního bodu-vracení se při kontrech. Napadá mě, jestli mužstva s atraktivním dynamickým projevem (nemám na mysli technické jižany), která naběhají třeba o 2km méně, nevyužívají fyzičku efektivněji,“šetří se“ pro sprinty. Běhají chytřeji.
Z těchto čísel lze taky vyvodit, že fyzičku má Sparta zřejmě výbornou. A na evropské úrovni. Takže když někdo tvrdí, že je potřeba ještě tvrději pracovat, že naši hráči nejsou dobře fyzicky připraveni, tak úplně mu nevěřím. Dalším nesporným faktem je, že technicky a kombinačně hrající mužstva, neztrácejí tolik míčů a proto co…. proto nepotřebují tolik běhat. Každopádně doufám, že příště už bude Sparta vyčnívat spíše výsledky a vstřelenými góly.
Pro zajímavost uvedu kilometráže mužstev z některých zápasů (v km):
ŽILINA-SPARTA 122-120
SPARTA-ŽILINA 117-117
ROSENBORG-KODAŇ 114-113
BRAGA-SEVILLA 110-104 (!)
ZENIT-AJAX 118,5-110
BRÉMY-JANOV 113,3-110,8
BARCELONA-ARSENAL (LM2010) 116,2-112,6
AUSTRÁLIE-SRBSKO (rekord MS2010) 238,6 dohromady
ŠPANĚLSKO-NĚMECKO (finále MS) 221 dohromady
Průměrná vzdálenost na mužstvo v Premier league se údajně pohybuje okolo 11Okm, ale od roku 2002 do roku 2006 vzrostl podíl sprintů (nad 7m/s) o 40%! Gerrard v jednom zápase z 11,8km odsprintoval 1,07km.
Jak zjistit naběhané vzdálenosti v play off LM:
(Samozřejmě, že mužstva, která hrála prodloužení toho naběhala úměrně víc.)
http://www.uefa.com/uefachampionsleague/matches/season=2011/live/index.html?matchday=-1&day=2&match=2002396 dole vybrat zápas (případně jiný termín nebo vybrat mezi prvními a druhými zápasy play off), nahoře rozkliknout záložku STATS a dole vidíte DISTANCE COVERED (mt) (vzdálenost pro celé mužtvo), po kliknutí na Distance covered (nahoře) se objeví seznam hráčů s jejich výkonem.
Zajímavá je i kliknout na jméno hráče v soupisce napravo, pak se zobrazí HEAT MAP (česky asi mapa nejčastějšího výskytu hráče). Zelená znamená takřka nulový výskyt, červená nejčastější. V EL tento servis zřejmě není, ale co, příští rok se nám to bude v LM hodit!
Majtin
(foto: sparta.cz)
Na e-Spartě byla zavedená nová forma registrace do diskuse. Co si o této změně myslíte?
Celkem hlasovalo:
17070 lidí.